SON DAKİKA

BIST100
122.714
1,02%
DOLAR
5,9191
0,52%
EURO
6,5621
0,47%
ALTIN
296,89
0,69%

Yargıtay Kredi Masrafında Karara Vardı

Ticari krediden alınan masraflarla ilgili, tüketici hakem heyeti masrafların iade edilmesi konusunda karara vardı.

Yargıtay Kredi Masrafında Karara Vardı
Bu haber 12 Aralık 2017 - 15:35 'de eklendi ve 205 kez görüntülendi.

Kredi masraflarında geri ödeme ile ilgili yargıtay karara vardı. Ticari krediden alınan masraflarla ilgili, tüketici hakem heyeti masrafların iade edilmesi konusunda karara vardı.

Tüketici Hakem Heyeti, bankanın ödediği paranın iadesini isteyip dava açtı. Bankanın dava açıp ödediği masrafı, yargıtay bozdu. Verilen bu kararla, kredi masraflarında geri ödeme tartışması da bitmiş oldu.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, verdiği emsal kararla, bankanın ödediği masrafı dava açarak geri alamayacağı kararına vardı. Habertürk TV’den Yasemin Güneri’nin haberine göre, Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan başvurunun, yargıtay tarafından da onanması, kredi masraflarının geri ödenmesi konusunun kapanmasına vesile oldu.

Tüketici Başvurdu, Kabul Edildi
Hatay’ın Samandağ İlçesinde yaşayan Özlem G., özel bir bankadan ticari kredi kullandı. Krediyi kullandığı banka, yapılan işlelerin ardından, ‘kredi masrafı’ adı altında, Özlem G. ‘den 878 lira 88 kuruş aldı. Krediyi alan Özlem G., kendisinden alınan masarafların iadesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Tüketici Hakem Heyeti de, Özlem G.’den alınan kredi masrafının iadesi yönünde karar verdi. Kararın kesinleşmesinden sonra, banka, kararın bozulması için yargıtaya başvurdu.

Bankalar Geri İsteme Davası Açamayacak
Bankalar, yargıtayın verdiği karara karşılık, “kredi masrafı” adı altında aldıkları ve tüketici hakem heyeti kararlarıyla iade ettikleri paraları almak için istirdat davası (geri isteme) açamayacaklar. Tüketici bu kararla birlikte özel bankadan aldığı kredinin masrafını ödemekten kurtulmuş oldu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
porno izle