SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Yasal zorunluluk kış lastiği satışlarını artırdı

Yasal zorunluluk kış lastiği satışlarını artırdı
Bu haber 27 Ocak 2017 - 16:13 'de eklendi ve 318 kez görüntülendi.

Son 4-5 yıldaki kullanımındaki artışla dikkat çeken kış lastiğinde, aralık – ocak ayları itibariyle satışlar ivme kazandı.

Sanıldığı gibi sadece karda ve buzda değil ıslak ve kuru hava şartlarında da etkili bir performans gösteren kış lastikleri satışlarında aralık ve ocak ayları itibariyle artış gerçekleşti.

Gerek yasal zorunluluk gerekse güvenlik açısından kış aylarında tercih edilen kış lastiği iyi yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi avantajlarıyla da ön plana çıkıyor.

SÜRÜCÜLERİN KAR VE BUZLANMA KORKUSU

Kış ayının gelmesiyle birlikte olumsuz hava şartları ile buzlanmalar, araç sahiplerinin de korkulu rüyası oluyor. Kışın özellikle de karlı zeminlerde otomobil kullanmanın zor olduğunu belirten uzmanlar, sürücülerin zorlu şartlarda araç kullanma tekniklerini değiştirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Fren ve gaz pedalının sert kullanımından, ani direksiyon hareketlerinden kaçınmanın en doğru yol olduğu fikrinde birleşen uzmanlar, karlı ya da buzlu zeminlerde otomobillerin tutunma limiti çok aşağıya düştüğü için hızın normal şartlara göre düşürülmesi gerektiğini söylüyor.

BUZLU ZEMİNDE FRENE YÜKLENMEYİN

ABS fren sistemine sahip araç sahiplerine yönelik uyarılarda bulunan uzmanlar, ani yavaşlama ya da durma zorunluluğu doğarsa fren yaparken pedala yüksek kuvvet uygulamaktan çekinmeleri gerektiğini dile getiriyor.

Uzmanlar, ABS fren sistemi olmayan araç sahipleri için de lastiklerin kilitlenmemesi için fren pedalına fazla güç uygulamamaları gerektiği öğüdünü veriyor.

Karlı ve buzlu zeminlerde ani ve sert frenlere gerek bırakmayacak şekilde yavaş, sakin ve öngörülü araç kullanmanın önemine değinen uzmanlar, şöförleri virajlara, kavşaklara ve trafik ışıklarına yaklaşırken gaza basmayı bırakmak ve aracın motor freniyle yavaşlamaları konusunda uyarıyor.

ARAÇ TEMİZLİĞİ

Araç sahiplerini sürüş öncesi için de uyarılarda bulunan uzmanlar, güvenli bir sürüş için yola çıkarken mutlaka tüm camların ve aydınlatma elemanlarının temizlenmesi gerektiğini vurgularken, gerekirse seyahat sırasında da güvenli bir alanda durup temizliğin yapılmasının altını çizdi.

Araç kullanacak olan kişilerin ‘ne giydiği’nin de önemli olduğunu savunan uzmanlar, sürücülerin hareket kabiliyetini kısıtlayacak kıyafetlerden uzak durmaları gerektiğini dile getirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER