SON DAKİKA

BIST100
96.732
0,67%
DOLAR
6,1103
0,23%
EURO
7,0275
0,16%
ALTIN
233,33
-0,04%

Yemek kartı olanlar dikkat!

Rekabet Kurulu, ünlü yemek kartı şirketleri Sodexo, Multinet, Winvin, Edenred, Network, Set yemek çeki şirketleri hakkında soruşturma açma kararı aldığını duyurdu.

Yemek kartı olanlar dikkat!
Bu haber 14 Haziran 2017 - 18:00 'de eklendi ve 249 kez görüntülendi.

Rekabet Kurulu, ünlü yemek kartı şirketleri Sodexo, Multinet, Winvin, Edenred, Network, Set yemek çeki şirketleri hakkında soruşturma açma kararı aldığını duyurdu.

Kuruldan yapılan açıklamada, Sodexo ve Edenred’in ihalelerde danışıklı hareket etmek, ihaleleri ve müşterileri paylaşmak, satış şartlarını birlikte belirlemek ve rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle rekabeti ihlal ettikleri iddialarını Danıştay 13.Dairesi’nin kararı üzerine yeniden değerlendirdiği bildirildi.

YÜKSEK ORANLI KOMİSYON ALINIYOR

Söz konusu soruşturma mağdurların yaptığı başvuruda yemek kuponu/kartı sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin ortak hareket ederek restoranlardan yüzde 7 ile yüzde 10 arasında değişen yüksek oranlarda komisyon aldıkları, yemek kuponu/kartı sağlayıcısı firmaların, lokanta, restoran ve büfeler ile yaptıkları anlaşmalarda güçlü taraf olarak kendi lehlerine haksız kazançlar sağlayarak, bu iş yerlerini zor duruma düşüren piyasa koşulları oluşturdukları, bu kuponların para gibi tedavülünün işçi ücretlerine ve iş verimliliğine olumsuz etkilerinin bulunduğu iddialarını gündeme getirilmesi üzerine açılmıştı.

13. DAİRE KARARI İPTAL ETTİ

Bu arada 2010 yılında şikayetlerle ilgili yaptığı ön araştırmasında iddaları inceleyip, reddine ve soruşturma açılmamasına karar verilmişti. Kurul kararı Danıştay 13. Dairesi’nin, 28 Aralık 2016 tarihinde aldığı kararla iptal edildi.

Öte yandan dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 15 Mayıs tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, mahkeme kararında belirtilen hususları göz önünde tutarak, 4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak Sodexo, Edenred, Network, Multinet, Winwin, Set Kurumsal Hizmetler AŞ hakkında soruşturma açılması kararı verildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER