SON DAKİKA

BIST100
98.466
-0,17%
DOLAR
5,7024
-1,46%
EURO
6,6106
-1,42%
ALTIN
225,41
-1,24%

Yeni anayasayla sağlanacak siyasi perspektifle iyileşme artacak

Yeni anayasayla sağlanacak siyasi perspektifle iyileşme artacak
Bu haber 27 Ocak 2017 - 12:11 'de eklendi ve 237 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni anayasanın Türkiye’nin önünü açacağını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası tarafından düzenlenen programda açıklamalarda bulundu. Anayasa değişikliği ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mehmet Şimşek, Türkiye’nin son 15 yılda ekonomik alanda başarılı bir performans sergilediğini ve 2002 yılından beri ülkenin her yıl dikkati çekici bir biçimde büyüdüğünü hatırlattı.

Şimşek, Türkiye’nin son dönemde çalkantılı bir süreçten geçtiğini, bölgesel sorunlarını azalttığını, yeni anayasa ile sağlanacak siyasi perspektifle iyileşmenin artacağını kaydetti.

GÜÇLÜ BİR REFORM GÜNDEMİMİZ VAR

Şimşek, yapacakları arasında iyi bir yol haritası ve güçlü bir reform gündemleri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin küresel yavaşlamaya ve risklere karşı yapısal reformlar uyguladığını hatırlatan Şimşek, reformlar yoluyla orta ve uzun vadede ekonominin temellerinin daha da güçlendirileceğini aktardı.

Ülke ekonomisinin direncini artıracak uzun vadeli tek çözümün yapısal dönüşüm olduğunu dile getiren Şimşek, “Referandum sonrasında bu konulara odaklanma fırsatımız olacak. Bunların birçoğu ikinci ve üçüncü nesil reformlar. İyi bir yol haritamız ve güçlü bir reform gündemimiz var. Bunu yapacak sağlam bir irademiz var. Türkiye’nin son dönemde şoklara karşı direncini güçlü kılan en önemli faktörlerden biri maliye politikasındaki duruşu oldu. Geçen yıl uyguladığımız yapısal reformlardan dolayı çok heyecanlı ve mutluyuz. Maliye politikasındaki sağlam duruşumuz bugün elimizi güçlü tutuyor. Başarısız darbe girişimi nedeniyle hiçbiriniz geçen yıl gerçekleştirdiğimiz reformları hatırlamıyorsunuz. Ancak ilerlemenin tek yolunun yapısal reformları hayata geçirmek olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

TÜRK EKONOMİSİ PAYDAŞLARININ ENDİŞELENMESİ GEREKEN BİR ŞEY YOK

Şimşek, Türkiye’nin büyük potansiyele sahip bir ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye büyük potansiyele sahip gelişmekte olan bir ülke. Bu coğrafyada karışıklık olabilir ancak ciddi fırsatlar barındırdığı da bir gerçek. Türkiye reform ajandasına devam ederse yüksek büyüme gidişatına sahip bir ülke olacak. Türkiye yüksek büyüme gidişatına geri dönecek. Türk ekonomisi paydaşlarının endişelenmesi gereken birşey yok”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER