SON DAKİKA

BIST100
92.227
0,00%
DOLAR
5,3312
0,08%
EURO
6,0647
0,20%
ALTIN
213,24
0,04%

Yeni Anneye Devlet’ten Maaş Geliyor!

Devlet, doğan her çocuk başına; anne çalışıyorsa doğum parası, süt parası ve yarım gün çalışma dahil toplam dört farklı ödeme ile destek veriyor.

Yeni Anneye Devlet’ten Maaş Geliyor!
Bu haber 25 Eylül 2017 - 13:13 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

Devlet, doğan her çocuk başına karşılıksız ödeme, anne çalışıyorsa doğum parası, süt parası ve yarım gün çalışma dahil toplam dört farklı ödeme ile destek veriyor.

Devletin, annelerin  maddi  açıdan desteklemesi ve bazı farklı kalemlerde kolaylık sağlaması anneleri rahatlatıyor. Zaman zaman yanlış bilgilenme veya eksik bilgilenme nedeniyle bahsi geçen anne yardımları amacına ulaşamıyor. Örneğin çalışan ve çalışmayan tüm annelerin alabileceği Devlet katkıları mevcut. Bu haklar arasında; Çocuk Parası uygulaması var. Tüm annelere şartsız olarak ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeme yapılıyor.

Çocuk yardımı için başvuruları ise, Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ile ilçelerde  kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılabiliyor. Buralardan çocuğun 15 Mayıs 2015’ten sonra doğmuş olma şartı aranıyor. İstediğiniz zaman başvuru yapabiliyorsunuz ve para 2 ay içinde Aile Bakanlığından alınabiliyor.

Devlet’ten Annelere Çok Yönlü Destek!

Devlet’in, bir diğer anne desteği ise, süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği; bu uygulama yeni annelere ödenen paralar arasında yer alıyor. Süt parası, 2017 yılı için ‘133 lira’ ve bu destekten yararlanmak için  anne veya eşinin SSK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olma şartı aranıyor. Süt parası için SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine başvurmak gerekiyor ve 5 yıl içinde başvuru yapılabiliyor.

Devlet’in Annelere  Ekonomik Desteği Sürüyor!

SSK’lı kadınlara doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün (çoğul gebelikte 18 hafta) izin hakkı tanınıyor. Devlet, bu süreler için geçici iş göremezlik ödemesi yapıyor.  Bu ödeme için anne adına doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödenme koşulu aranıyor ve asgari ücretli bir anneye en az 4 bin 425 lira ödeniyor.

Çalışan annenin, analık izni bitiminden sonra çocuk sayısına göre 6 aya kadar yarım gün çalışma olanağı mevcut. Bu durumda annenin ilk çocuktan sonra İşkur’a başvurması halinde, Damga Vergisi dahil iki aylık 1.764 lira ödeme yapılıyor. Böylece, çalışan bir anne tüm ödemelerle toplamda  devletten  ortalama 6 bin 622 lira  annelik desteği almış oluyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER