SON DAKİKA

BIST100
94.441
-2,37%
DOLAR
6,0498
-0,76%
EURO
6,9819
-0,49%
ALTIN
231,45
-0,88%

Yeni kıdem tazminatı işçiye hak kaybı getirmeyecek

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yeni kıdem tazminatı işçiye hak kaybı getirmeyeceğini söyledi.

Yeni kıdem tazminatı işçiye hak kaybı getirmeyecek
Bu haber 29 Mayıs 2017 - 14:36 'de eklendi ve 155 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yeni kıdem tazminatı işçiye hak kaybı getirmeyeceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunun Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ilk olarak Beşiktaş Kulübü’nün Spor Toto Süper Lig şampiyonluğunu kutladı.

KIDEM TAZMİNATI

Bakanlar Kurulu’nda bugün 3 konunun gündeme geldiğini anlatan Numan Kurtulmuş, “Birisi kıdem tazminatı konusuydu. İşçiye hak kaybı getirmeyecek, sürdürülebilir bir yapının ortaya koyulduğu reform bakanlar kurulu ile paylaşıldı. Mevcut yapıyla bu reformun yapılabileceği ortaya koyuldu. Önümüzdeki günlerde ilgili bakanlarımız konunun daha net şekilde ana çerçeveye oturtulmasını sağlayacaklar. Şu anda olgunlaşma aşamasındadır.

ERKEN EMEKLİLİK

Numan Kurtulmuş, emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade şu anda mevcut yasal düzenleme devam edeceğini belirtti. OECD ülkelerinde emeklilik yaşının 72 olduğunu anımsatan Kurtulmuş, “Bizde 52. Dolayısıyla Türkiye’de de yaşın ileriye gitmesi kaçınılmazdır. Kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak bir tahmin ve planlama yapılıyor. Bu çerçevede mevcut yasal yapı devam edecek” ifadelerini kullandı.

BİR DEPREM Mİ BEKLENİYOR?

Bu arada Numan Kurtulmuş’un depremle ilgili kurulda konuşulduğunu açıklaması akıllara olası bir deprem beklentisini olup olmadığını getirdi. Kurtulmuş, “Depreme karşı alınacak tedbirler, kentsel dönüşüm alanında yapılacak çalışmalar üzerinde durulmuş, ayrıca depreme dayanıklı şehirlerimizin oluşabilmesi için model üzerinde durulmuştur. Özellikle son günlerdeki depremler konusunda bir kez daha görüyoruz ki Türkiye deprem bölgesinde oturmaktadır” şeklinde konuştu.

AB DEĞERLENDİRMESİ

Öte yandan Numan Kurtulmuş, Avrupa Birliği – Türkiye arasındaki ilişkilerle ilgili de “Cumhurbaşkanımızın son zamanlarda yapmış olduğu ziyaretleri göz önünde bulundurursak, Türkiye’nin çok taraflı ilişkilerini sürdürebilen ender ülkelerden biris olduğunuz görüyoruz. AB ile Türkiye ilişkileri arasında ciddi sıkıntıların olduğunu hep beraber yaşadık. Türkiye’nin esas amacı, tam üyelik müzakereleri çerçevesinde AB ilişkilerini geliştirmektir. Bu konular konuşulabilir ama esas mesele fasılların açılmasıdır. Bu konuda Türkiye çifte standartı asla kabul etmez. Burada bir takvim ortaya çıkmış görünüyor ama bu karşılıklı olarak Türkiye’nin AB ile ilişkilerde hangi konular önceliklik olarak ele alınacak bunların çalışmasını Türk tarafı yapacaktır. İlişkilerin ana rotasını fasılların açılması alacaktır. Fasılların açılması Türkiye bakımından hayatı önem taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER