SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3354
-0,22%
EURO
6,0966
0,42%
ALTIN
209,38
0,38%

Yeni kimlik için sesli uyarı dönemi

Yeni kimliklerde doğum bildirimleri sırasında meydana gelen hataların önüne geçilecek. Yeni kimlik için sesli uyarı dönemi resmen başlayacak.

Yeni kimlik için sesli uyarı dönemi
Bu haber 06 Mart 2017 - 10:41 'de eklendi ve 235 kez görüntülendi.

Yeni kimlik için sesli uyarı dönemi başlıyor. Doğum bildirimleri sırasında oluşabilecek hataların önüne geçmek için bebeğin bilgileri anne ve babasına sesli olarak okunacak.

Yeni kimlik hataları çözecek

Doğum bildirimlerinde oluşan hatalara İçişleri Bakanlığı, sesli uygulama yöntemiyle son verecek. Çocukların ad, doğum yeri, doğum tarihi veya cinsiyet bilgilerinin yanlış yazıldığına yönelik çok sık gelen şikayetler üzerine harekete geçildi. Bakanlık 81 ildeki nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüklerine bir yazı gönderdi. Buna göre görevliler, kayıt öncesi bebeğin kimlikte yer alan bilgilerini sesli bir şekilde anne ya da babaya okuyacak.

KONTROL EDİLECEK

Genelgede, daha önce yanlış bilginin ancak mahkeme kararıyla düzeltilebildiği, bu nedenle MERNİS uygulamasının başlatıldığı belirtildi. Uygulamayla çocukların bilgilerinin doğrulanması için ikinci kez veri girişi yapıldığı, farklılık bulunması halinde hata mesajıya işleme devam edilmediği ifade edildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER