SON DAKİKA

BIST100
117.110
-0,46%
DOLAR
3,9781
1,11%
EURO
4,9025
1,19%
ALTIN
168,16
0,42%

Yeni kimlikler için başvurular başladı

Yeni kimlikler için başvurular başladı
Bu haber 02 Ocak 2017 - 11:49 'de eklendi ve 498 kez görüntülendi.

Mevcut kimliklerin yerine kullanılacak olan çipli kimliklerin başvuruları bugün başlıyor.

Pilot il olarak belirlenen Kırıkkale, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da çipli kimlik kartlarının başvuruları alınmaya başlanmıştı. Bugünden itibaren diğer illerde de başvurular alınmaya başlandı.

Kimliklerin ücretleri ile ilgili bilgi verilen açıklamada, “Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir.” denildi. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartlarının kullanım ömrünün ise 10 yıl olduğu belirtildi.

NASIL RANDEVU ALINIR
Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilecek.

İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik bir adet fotoğraf istenecek.

Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda ise nedeni sisteme kaydedilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER