SON DAKİKA

BIST100
92.708
1,11%
DOLAR
5,2898
-1,74%
EURO
6,0304
-1,59%
ALTIN
208,83
-1,28%

Yeni mezunun maaşının yarısı devletten

Yeni mezunun maaşının yarısı devletten
Bu haber 17 Ocak 2017 - 10:06 'de eklendi ve 308 kez görüntülendi.

Üniversitelerden yeni mezun olan gençlerin yüzde 30’luk bir kısmının iş aramadığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ” Yeni mezunların 1 yıl boyunca maaşının yarısını devlet verecek.” açıklaması yaptı.

1 YIL İLE SINIRLANDIRILDI

Müezzinoğlu, işsizlikle mücadelede işverenlerin artı istihdamının büyük öneme sahip olduğunu ifade ederek, özellikle üniversiteden yeni mezun olanların istihdam edilmesi halinde bir yıl boyunca bu çalışanların ücretinin yüzde 50’sini destekleyeceklerini vurguladı.

“İŞSİZLİK TEK HANEYE İNMELİ”

Türkiye’de her yaştan 1 milyon 250 bin gencin istihdam beklediğini anlatan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Bugünkü rakamlara baktığımızda işsizlik oranında yine artış var. Oran yüzde 11,8 oldu. Bunu en kısa zamanda bizim yüzde 10’ların altına indirememiş olmamız, hep birlikte bizim eksiğimiz veya kendimizi güvene almak düşüncemiz olur. Ülkenin dinamiklerini çok daha güçlü hale getiremezsek kendimizi de güvene almış olamayız. O nedenle çok daha güçlü dinamikler için daha cesur, daha özgüvenli adımlar atmalıyız. TOBB Başkanımızın dediği gibi ‘Bu millete inan ve güvenen mutlaka kazanır.’ Bakın siyasette de millete inan hep kazandı, kazanmaya da devam ediyor ama millete inanmayan veya milletten korkan kaybediyor, kaybetmeye de devam ediyor. Bu millete daha çok güvenmek ve daha güçlü adımları atmak hem milli ve yerlidir hem de şehitlere borcumuzdur.”

“FARKLI PROJELER ÜRETMELİYİZ”

Üniversite mezunu gençlerin yaklaşık yüzde 30’unun iş aramadığına dikkati çeken Müezzinoğlu, “Bu grupla ilgili çalışma yapılması talimatını verdim. Neden istihdama girmek istemiyorlar, bunu araştıralım istedim. Bu gençler, bu milletin okulunda okudular ve bu milletin yarınlarına katkı sunabilecek birikim ve yaştalar. Onlardan istifade etmek bizim görevimiz. Bu davranışın sebebini bulup, gerekirse buna göre farklı projeler üretmeliyiz. Daha özgür, daha girişimci ve daha esnek projeler üretmeliyiz.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER