SON DAKİKA

BIST100
90.954
-0,47%
DOLAR
5,3825
0,86%
EURO
6,1113
0,58%
ALTIN
214,26
0,44%

Yeniden yapılandırma ‘asıllar’ı kapsamıyor

Bakan Naci Ağbal, yeniden yapılandırma konusuna açıklık getirdi. Ağbal, yeniden yapılandırmanın asıl borçları kapsamadığını söyledi.

Yeniden yapılandırma ‘asıllar’ı kapsamıyor
Bu haber 10 Mayıs 2017 - 9:02 'de eklendi ve 192 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin, “Alacakların aslından herhangi bir şekilde vazgeçilmemektedir. Yapılandırmada 6736 sayılı Kanun’la getirilen esaslar aynen korunmuştur. Alacak asıllarından vazgeçmiyoruz” açıklamasında bulundu.

Yapılandırmaya ilişkin konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik, “Kesinleşmiş alacakların aslından herhangi bir şekilde vazgeçilmemektedir. Yapılandırmada 6736 sayılı Kanun’la getirilen esaslar aynen korunmuştur. Yani alacak asıllarından vazgeçmiyoruz. Alacak asıllarına uygulanan gecikme zammı, gecikme faizi gibi alacaklar yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) esas alarak, alacağı yeniden yapılandırıyoruz” şeklinde konuştu.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne yönelik geçrekleştirilen toplantıda Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuyla ilgili bir sunum yaptı.

ZOR GÜNLERDE VATANDAŞIN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERİYORUZ

Bakan Naci Ağbal, 15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında ekonomide oluşan yavaşlama nedeniyle vatandaşların kamuya olan borçlarını ödemekte zorlandıklarını belirterek, “Vatandaşlarımızın kamuya olan borçlarını yapılandırmak amacıyla bu teklif ve daha önce hükümetimiz tarafından sunulan tasarı hazırlanmıştır. Bugün görüşülecek yapılandırma düzenlemelerinde temel amacımız; vatandaşlarımızın 1 Temmuz 2016 ila 31 Mart 2017 tarihleri arasında oluşan vergi, prim ve benzeri borçları ödeyebilmelerini sağlamak ve devlet olarak zor günlerinde yanlarında olduğumuzu göstermektedir” şeklinde konuştu.

HESAPLAMALARDA FARKLILIK YAPILDI

Teklif ile yapılan düzenlemede, kesinleşmiş alacakların aslından herhangi bir şekilde vazgeçilmediğini açıklayan Naci Ağbal, Yapılandırmada 6736 sayılı Kanun’la getirilen esaslar aynen korunmuştur. Yani alacak asıllarından vazgeçmiyoruz. Alacak asıllarına uygulanan gecikme zammı, gecikme faizi gibi alacaklar yerine Yİ-ÜFE oranlarını esas alarak alacağı yeniden yapılandırıyoruz. Ancak yeni yapılandırma yasasında, bir öncekine göre gecikme faizinin hesaplanmasında bir farklılık yaptık. 2016 Kasım ve Aralık ayları ile 2017 Ocak, Şubat ve Mart ayları için, bu aylarda gerçekleşen Yİ-ÜFE oranları yerine, 2016 Temmuz ile Ekim aylarında gerçekleşen Yİ-ÜFE oranlarının ortalamasını esas aldık. Aynı ortalamayı kanunun yayımlanacağı tarihe kadar geçecek süreye de uygulamayı öngördük” diye konuştu.

BAŞVURU SÜRESİ UZATILMAYACAK

Ağbal, söz konusu teklifte yeniden yapılandırmada başvuru süresinin Haziran ayı olarak belirlendiğini kaydederek, bu sürede bir uzatmaya gidilmeyeceğini söyledi. Bu teklifte başvuru için belirlenen Haziran ayını erteleme konusunda Bakanlar Kuruluna bir yetki verildiğini de ifade eden Ağbal, şöyle konuştu: “Dolayısıyla bu kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın Haziran ayı içinde mutlaka müracaat etmeleri gerekmektedir. 1 Temmuz 2016’dan 31 Mart 2017’ye kadar olan dönemde herhangi bir vergi veya prim borcu olan tüm vatandaşlarımız bu yasadan yararlanmak istiyorlarsa mutlaka Haziran ayı içinde başvuruları yapmaları gerekmektedir. Başvuru süreleri ve birinci taksit ödeme süreleri kanunda düzenlendiği şekilde kalacak”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER