SON DAKİKA

BIST100
96.510
0,06%
DOLAR
5,6606
0,16%
EURO
6,5141
0,25%
ALTIN
222,24
-0,33%

Yeniden yapılandırma sonuçları açıklandı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırmaya ilişkin sonuçları duyurdu. Buna göre Bakan Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında toplam tahsilatın 22.7 milyar TL'yi bulduğunu kaydetti.

Yeniden yapılandırma sonuçları açıklandı
Bu haber 02 Haziran 2017 - 11:54 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırmaya ilişkin sonuçları duyurdu. Buna göre Bakan Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında toplam tahsilatın 22.7 milyar TL’yi bulduğunu kaydetti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Naci Ağbal, Maliye Bakanlığı olarak mayıs ayı içerisinde 2 milyar 573 milyon TL tahsilat yaptıklarını kaydederek, “Her zamanki gibi vatandaşlarımız ödemelerini yine son günlere bıraktı. 2 milyar 573 milyon liralık tahsilatın yaklaşık 1 milyar lirasını 31 Mayıs günü yaptılar. 30 Mayıs’ta yapılan tahsilat tutarı 518 milyon lira, 29 Mayıs’ta tahsilat tutarı 282 milyon lira, 26 Mayıs’ta yapılan tahsilat tutarı 279 milyon lira” ifadelerini kullandı.

Bakan Ağbal, mayıs ayı içerisinde ödemelerini yapan bütün mükelleflere teşekkür ederek, bu ay içerisinde yoğun bir kampanya yürüttüklerini, sonuçlardan da olumlu bir performans elde ettiklerini aktardı.

BEKLENTİLERİMİZDEN DAHA FAZLA GERİ DÖNÜŞ OLDU

Bakan Ağbal, yeniden yapılandırmada öngördüklerinden daha fazla geri dönüş oluduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Biz 2.5 milyar liralık bir tahsilat yaptık ama beklediğimiz rakam daha düşüktü. Burada özellikle bir kısım vatandaşımız sadece mayıs ayı taksitlerini değil, gelecek aylara ilişkin ödemelerini de yapmış gözüküyorlar. 2.5 milyar liranın 700 milyon lirası aslında sonraki aylara tekabül eden taksit tutarları veya ödeme tutarları. Buradan şu anlaşılıyor, bir kısım mükellefimiz taksitli ödeme seçeneğini bırakıp, peşin ödeme seçeneğine geçmiştir. Bizi gerçekten son derece memnun eden bir sonuç elde etmiş olduk”

MALİYE’NİN TOPLAM TAHSİLATI 17.7 MİLYAR TL

Ağbal, Maliye Bakanığı’nın toplam tahsilatının ise 17.7 milyar TL olduğunu söyledi. 31 Aralık 2016 itibarıyla yapılan tahsilat tutarının 12.3 milyar lira olduğunu anımsatan Ağbal, “Maliye Bakanlığının yapmış olduğu tahsilat tutarı mayıs ayı tahsilatları ile beraber 17.7 milyar liraya çıkmış oldu” şeklinde konuştu.

Bu arada düzenlemeyle birlikte gümrük idaresinin alacaklarının da yapılandırıldığını ve bu kapsamda 2016 sonu itibarıyla 1.4 milyar TL’lik tahsilat yapıldığını da kaydeden Ağbal, şu anda gelinen nokta itibarıyla bunun 1.5 milyar TL’ye çıktığını belirtti.

Öte yandan SGK’nın da geçen sene sonu itibarıyla yeniden yapılandırmadan 1.6 milyar liralık tahsilat yaptığını ifade eden Bakan Naci Ağbal, SGK’nın mayıs ayı içerisinde 373 milyon TL tahsilata ulaştığını söyleyerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Önceki aylarla yapılan tahsilatları da topladığımız zaman SGK bugüne kadar Yeniden Yapılandırma Kanununda 3,5 milyar lira tahsilat yaptı. Yeniden Yapılandırma Kanununun 2016 sonu tahsilatı 15,3 milyar liraydı. Mayıs ayı içerisinde Maliye, Gümrük ve SGK yaklaşık 3 milyar liralık tahsilat yaptık. Önceki aylardan gelen tahsilatlarla birlikte bugün itibarıyla yeniden yapılandırmadan yaptığımız toplam tahsilat 22,7 milyar lira. Aslında mahsuplardan gelen tahsilatlar da olduğu için rahatlıkla söyleyebilirim ki 23 milyar lirayı aşan bir tahsilatı bugün itibarıyla yaptığımız görülüyor. Bizim açımızdan son derece başarılı bir çalışma oldu. Vatandaşlarımız yoğun bir ilgi gösterdi”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER