SON DAKİKA

BIST100
93.287
0,00%
DOLAR
5,4665
0,10%
EURO
6,2045
0,27%
ALTIN
212,99
0,60%

Yerli otomobil 2019’da yollarda

Yerli otomobil 2019 yılında yollarda! Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yerli otomobilin 2019 yılında yollarda olacağını söyledi.

Yerli otomobil 2019’da yollarda
Bu haber 02 Mart 2017 - 11:09 'de eklendi ve 290 kez görüntülendi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil ile alakalı çok önemli açıklamalar yaptı. Özlü, yerli otomobilin 2019 yılında yollarda olacağını söyledi.

Dünyada elektrikli araçlara olan eğilimin her geçen gün arttığını söyleyen Bakan Özlü, yerli otomobilde hedefin 2019 yılı olduğunu söyledi. Özlü, “Şehirçi emisyon miktarına getirilen sınırlamalar öncelikli hedeflerimiz arasında çünkü Avrupa Birliği üyesi birçok ülkede şehir içine karbon yayan otomobiller yasaklanıyor” dedi.

“Yerli otomobilde çalışmalar iyi gidiyor”

Yerli otomobilde iş modelinde değişiklik yapıldı. Özel sektörün önde olduğu devletin desteklediği bir model oluşturduklarını söyleyen Bakan Özlü “Dünya için otomobil üreteceğiz. Otomobil yapmak teknik açıdan Türkiye için problem değil. Mühendislerimiz, sanayimiz her segmentte otomobil üretir. Konu ticari. Yani teknolojik ağırlığı daha az. Örneğin biz devlet olarak otomobil yaptık, bir vatandaşımız da aracı satın alıp Erzurum’a gitti. Orada araba bozuldu. Bir servis ihtiyacı, bir satış noktası ihtiyacı doğacak. Böyle bir durumda servisler devreye girmeli. Bu nedenle sanayicilerimizin önde olduğu bir model istiyoruz. Tek kişinin yapması da riskli. Çok fazla kişinin de bunu üstlenmesi riskli. Otomobili üretecek ve servis noktalarını kurabilecek doğru ve istekli bir grup arzu ediyoruz. Çalışmalar iyi gidiyor. İnşallah önümüzdeki günlerde bu kişileri de açıklayacağız” diye konuştu.

“Yerli otomobil 2019’da yollarda”

Yerli otomobilde hedeflerinin özellikle şehiriçi emisyon miktarlarına getirilen sınırlamalar olduğunu dile getiren Özlü, “AB üyesi birçok ülkede şehir içine karbon yayan otomobil yasak. Elektrikli otomobile eğilim var. Bizim için acil olan şehir içi taksi ve ekektrikli model. 2019’u hedef alıyoruz. Çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. Hedefimiz 2019, inşallah 2019’da arabayı göreceğiz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER