SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7915
-0,30%
EURO
5,6377
0,61%
ALTIN
189,57
0,27%

Yerli otomobil 2019’da!

Yerli otomobil 2019’da!
Bu haber 12 Aralık 2016 - 11:26 'de eklendi ve 469 kez görüntülendi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü NTV’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Özlü, Beşiktaş’taki hain terör saldırısında şehit olanlara Allah’tan rahmet ailelerine başsağlığı dileyerek konuşmasına başladı.

Son 27 çeyrektir büyüyen bir konuma sahip olduklarını söyleyen Özlü, geçen üçüncü çeyrekte yaşanan hadiselerin, 2 büyük bayram tatilinin olması ve çevrede yaşanan gelişmelerin büyüme rakamlarının menfi gelmesine etkisi olduğunu belirtti. 4. çeyrekte bunun telafi edileceğini sözlerine ekledi.

KOBİ DESTEĞİ BAŞLIYOR
Piyasadaki nakit sıkışıklığını aşmak için çalışmalar yapıldığını söyleyen Özlü konuşmasına şöyle devam etti: “Bankaların kredi risklerinin devletin karşılanması benimsendi. Yaklaşık 250 milyar liralık bir paketin piyasaya sunulması kararlaştırıldı. Bu tedbirler paketinde kamunun harcamalarını kısması gündemde. Yine eximbank’ın ödenmiş sermayesi artırılıyor. BDDK’nın karşılıkları düşürülüyor, ilave kredi imkanları geliyor. KOBİ tanımı 40 milyon civarındaydı bunu 125 milyon seviyesine çıkarttık. KOBİ’ler için 50 bin TL kredi desteğini bu hafta başlatıyoruz. 3 bin 802 şirket KOBİ desteğinden faydalanacak.”

YERLİ OTOMOBİL 2019’DA
Bakan Özlü, yerli otomobil için iki koldan çalıştıklarını, TÜBİTAK bünyesindeki çalışmaların sürdüğünü ifade ederek “İkinci bir çalışma bakanlık bünyesinde projenin iş modeliyle ilgili. Otomobil yapmak ticari ağırlıklı bir iş. Ticari anlamda bir otomobilin üretilip pazarlanmasına ve küresel başarı elde edilmesine yönelik iş modeli üzerinde çalıştık. Başbakanımıza arz ettik. Aracımız elektrikli bir araç olacak. Öncelikle şehiriçi taksiler için bir model geliştireceğiz. 2019’a yetiştirmeye çalışacağız. İlk aşama ticari taksi şeklinde düşünüyoruz. Yüksek rakamlarda üretim miktarını yakalayabilirsek maliyetlerin düşeceği açık” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER