SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

YGS yeniden mi yapılacak? ÖSYM, yeni sınav yapacak mı?

ÖSYM, 2017 YGS 15 dakika kuralı nedeniyle mağdur olan öğrencilere kötü haber verdi. ÖSYM, YGS 15 dakika kuralının devam edeceğini ve yeni sınav da yapmayacağını duyurdu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, KDK'nın hazırladığı tekrardan sınav hakkı verilmesi raporu için bir açıklama yaptı.

YGS yeniden mi yapılacak? ÖSYM, yeni sınav yapacak mı?
Bu haber 04 Mayıs 2017 - 17:45 'de eklendi ve 342 kez görüntülendi.

ÖSYM, 2017 YGS 15 dakika kuralı nedeniyle mağdur olan öğrencilere kötü haber verdi. ÖSYM, YGS 15 dakika kuralının devam edeceğini ve yeni sınav da yapmayacağını duyurdu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, KDK’nın hazırladığı tekrardan sınav hakkı verilmesi raporu için bir açıklama yaptı.

ÖNCE RAPOR HAZIRLANDI ARDINDAN KARAR ALINDI

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un yeni sınav sistemi için Anayasa’nın 42’inci maddesine aykırı açıklamasında sonra Kamu Başdenetçiliği Kurumu, sınav sistemi üzerine bir rapor hazırlığına girmişti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu raporun YGS mağdurları için bir çözüm olacağına dikkat çekmiş ve ardından bu rapor kamuoyuyla paylaşılmıştı. Raporda tekrardan sınavın olması gerektiğini kuruma bildirilirken, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi bugün rapor üzerinden bir açıklama yaptı.

AÇIKLAMA ÖSYM BAŞKANI ÖMER DEMİR TARAFINDAN YAPILDI

Konuyla ilgili açıklamayı ÖSYM Başkanı Ömer Demir yaptı. Bu yıl adaylar sınava giriş belgesini internetten indirirken ekrana büyük harflerle ‘Salonlara 09.45’te alınıyor, geç kalan alınmayacak’ diye duyuru koyduklarını belirterek, “Yanında ‘Okudum, anladım’ butonu vardı. Adaylar, onu işaretlemeden belgesini alamadı. Buna rağmen geciken oldu. Kapıdaki herkes alındı, arama içeride yapıldı. Yapacak bir şey yok, üzüntü verici. Ama bir kuralı hayata geçirmenin başka yolu yok. ‘Haberim yoktu’ diyen olacak. Hala giriş belgesi, nüfus cüzdanı olmadan gelen var. Kurala aykırı davrananları sıfırlamanın imkânı yok” ifadelerini kullandı.

YENİ SINAV SİSTEMİ ANAYASA’YA AYKIRI MI?

Ömer Demir’in açıklamasının ardından Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, yeni sınav sisteminin Anayasa’ya aykırı olduğunu ve sınavla ilgili rapor yazılacağını bildirdi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da raporu destekleyecek olumlu açıklamalarda bulunurken, raporda şu ifadelere yer verildi: “Kurumumuza başvuran… ve 117 adayın sınav saatinden önce sınav binalarında hazır bulunmalarına rağmen sınav binasına alınmamalarından doğan mağduriyetlerinin (LYS’ye girmeye hak kazanan öğrenciler açısından yeni mağduriyetlere yol açmayacak şekilde) giderilmesi” yönünde olduğu hatırlatıldı. “KDK’ya başvuran adayların mağduriyetlerinin giderilmesinden kastın, bu adaylara yönelik yeni bir sınav yapılması ise 117 kişi ve benzer durumdakilere ilişkin bu tavsiyenin aşağıda açıklanan nedenlerden dolayı yerindelik ve uygulanabilirlik ilkelerine uygun olmadığı değerlendirilmektedir.” açıklaması yapıldı.

ÖSYM son olarak yaptığı açıklamada 15 dakika kuralının devam edeceğini belirtirken, yeni sınav yapmayacağını da duyurdu.

Kaynak: ÖSYM

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER