SON DAKİKA

BIST100
99.494
1,06%
DOLAR
5,3380
0,30%
EURO
6,0736
0,43%
ALTIN
219,41
-0,13%

Yıldırım:Türkiye ve Rusya stratejik işbirliği içindedir

Yıldırım:Türkiye ve Rusya stratejik işbirliği içindedir
Bu haber 06 Aralık 2016 - 18:04 'de eklendi ve 252 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım ve Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Moskova’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yıldırım ile Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, başbakanlık rezidansındaki heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, Medvedev’e sıcak karşılaması ve ev sahipliği için teşekkür ederek konuşmasına başladı.

Başbakan Binali Yıldırım, “Memnuniyetle söyleyebilirim ki Türkiye-Rusya ilişkilerinin tarihi geçmişine yakışır şekilde ekonomi bakımından ikili ilişkileri çok daha ileriye taşıyacak potansiyelimiz, irade mevcut. Önemli olan bu iradenin hayata geçmesidir. Bu konuda iki başbakan olarak işin takipçisi olacağız, bundan da kimsenin endişesi olmaması gerekir.” dedi.

Başbakan Yıldırım, dışarıda her ne kadar hava soğuk olsa da görüşmelerin ve konuşmaların gayet sıcak ve dostane bir şekilde gerçekleştiğini belirtti. Yıldırım, “Ülkelerimiz arasında son 1 yılda zor günler geçirdik ama artık bugünler geride kaldı. Bundan sonra geleceğe odaklanmamız icap ediyor. İlişkileri kasım 2015’in öncesine değil daha da ilerisine götürmek gibi bir hedefimiz var. Bunun için gerekli adımları liderlerimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Başkanı Vladimir Putin ağustos ayı itibarıyla başlattılar. Bundan sonraki, hızlanarak hedeflerin yakalanmasıdır.” ifadesini kullandı.

Bakanların da karşılıklı görüştüklerini, aralarında yapacakları işleri karara bağladıklarını anlatan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Memnuniyetle söyleyebilirim ki Türkiye-Rusya ilişkilerinin tarihi geçmişine yakışır şekilde ekonomi bakımından ikili ilişkileri çok daha ileriye taşıyacak potansiyelimiz, irade mevcut. Önemli olan bu iradenin hayata geçmesidir. Bu konuda iki başbakan olarak işin takipçisi olacağız, bundan da kimsenin endişesi olmaması gerekir. Özellikle enerji alanında Türkiye ve Rusya tam bir stratejik işbirliği içindedir. Gerek doğalgaz gerek nükleer enerji bakımından önemli projelerimiz var. Mavi Akım ve Batı Hattı’nın yanı sıra şimdi gündeme gelen Türk Akımı konusunda çok hızlı kararlar aldık. Aynı kararlar burada da alınıyor. Bunu da görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Nükleer enerjiye de değinen Başbakan Yıldırım “Akkuyu projesi, bizim stratejik bir proje olarak gördüğümüz alandır ve bu konuda gerekli kararlar alınma aşamasındadır. Bundan sonraki hedefimiz projenin biraz daha hızlandırılarak en azından Türkiye’nin 100. kuruluş yıl dönümünden önce bir fazının hayata geçmesidir. Bu konuda da bütün bugüne kadar olan çalışmalar gözden geçirildi ve bundan sonra yapılacak izinler konusunda Enerji Bakanlığımız gereken tedbirleri alacaktır” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım Rusya ile ticaret hacminin, son bir sene içerisinde istenmeyen şekilde hedeflerin altına indiğini vurguladı.

Başbakan Yıldırım Suriye’de devam eden iç savaş hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Suriye’deki sorunun düne göre çözüme daha yakın olduğunu düşünen Yıldırım, “Bu konuda atılan adımlar, gösterilen gayretlerin bundan sonra da aynı şekilde devam etmesini diliyorum.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER