SON DAKİKA

BIST100
93.297
0,00%
DOLAR
5,3715
0,45%
EURO
6,0979
0,45%
ALTIN
208,96
0,18%

Yumurta fiyatlarındaki artış devam edecek mi!

Yumurta fiyatlarındaki artış devam edecek mi!
Bu haber 20 Aralık 2016 - 12:02 'de eklendi ve 296 kez görüntülendi.

Sektör temsilcileri yumurta fiyatlarındaki artışın geçici bir süreç olduğunu belirtti.

Yumurtada üretici fiyatları, 14 Kasım-12 Aralık tarihleri arasındaki süreçte yüzde 74 artarak, ortalama 23 kuruştan 40 kuruşa yükseldi. Fiyatların kısa sürede eski seviyesine ineceğini belirtildi.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliğinin (YUMBİR) aylık yumurta fiyatları verilerine göre, yumurtanın üretici fiyatı, geçen ayın ikinci haftasında ortalama 23 kuruşken, yaklaşık bir ay içinde yüzde 74 artış gösterdi ve aralık ayının ikinci haftasında ortalama 40 kuruşa çıktı. Bugün itibarıyla ise yumurta fiyatı ortalama 35 kuruşa geriledi.YUMBİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, geçen yıl çeşitli ülkelerde görülen kuş gribi nedeniyle sektörün zor günler geçirdiğini, bu durumun oluşturduğu zararın bu yıl da giderilemediğini söyledi.

Sungur, yumurtada üretici fiyatlarının yaz aylarında 15 kuruşa kadar düştüğüne, ancak maliyetin 25 kuruş olduğuna işaret ederek, bu dönemde birçok firmanın battığını, üretime devam eden firmaların da tavuklarını gençleştiremedikleri için sorun yaşadıklarını aktardı.

Sungur, ihracattaki artışın yanı sıra dolar/TL kurundaki yükselişin ithal yem ve malzeme maliyetini artırdığına dikkati çekerek, “Yumurtadaki fiyat artışı uzun süreli değil, geçici. Bu hafta fiyatlarda düşüş var.” dedi.

“Bakanlık olumlu bakıyor”

Yumurta üreticilerinin sorunlarının çözümü için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurduklarını ve olumlu yanıt aldıklarını bildiren Sungur, şunları kaydetti:

“Yumurta için üretim planlaması yapılmasını istiyoruz. Üretici birliği olarak görevimiz olmasına rağmen, üretim planlaması yetkimiz yok. Bu planlamada nüfus artışı, kişi başına yumurta tüketimindeki artış ve potansiyel ihracat rakamı esas alınacak ve üretilecek yumurta sayısı belirlenecek. Böylece isteyen herkes yumurta üretimine giremeyecek. Yeni üreticiden pazarlama planı istenilmeli, iç tüketime yönelik mi ihracat amaçlı mı üretim yapacağının bilinmesi lazım. Üreticiler de Bakanlığın belirleyeceği kriterlere uygun plan hazırlamalı.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER