SON DAKİKA

BIST100
93.297
0,01%
DOLAR
5,3689
-1,69%
EURO
6,0866
-1,64%
ALTIN
209,54
-1,53%

Zeybekci’den faize indirim işareti

Zeybekci’den faize indirim işareti
Bu haber 26 Ekim 2016 - 14:28 'de eklendi ve 272 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) bu ay faiz indirimi yapmamasının indirimlerin sonu geldiği yönünde algılanmaması gerektiğini belirtti.

Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü İş Forumu’na katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, burada basın mensuplarının soruların cevapladı.

TCMB’nın faizler konusuna bu ayki tutumunu değerlendiren Nihat Zeybekçi, “TCMB’nin bu ay faizi indirme yolunda adım atmaması, indirimlerin sonu geldiği yönünde de algılanmamalı” şeklinde konuştu.

Ekonomide olumlu yöndeki gelişmeleri destekleyici bir şekilde TCMB’nin politikalarında bir mesafenin olduğunun altını çizen Zeybekçi, bundan sonra yapısal reformlarla, ekonomideki önemli gelişmelerle, büyümenin artmasıyla ve enflasyonun düşmesiyle TCMB’nin elinde yeni bir alan oluşacağını vurguladı.

Döviz kurlarıyla ilgili konunun da önemli olduğunu kaydeden Bakan Zeybekci, TL’nin değer kaybını önemsemediklerini söylemenin de yanlış olacağını belirtti.

Kurların istikrar içinde hareket etmesinin kendileri için endişe edecek bir durum olmadığını anlatan Zeybekci, şöyle devam etti: “Ekstra hareketler içinde olması, spekülatif amaçlı bazı oyunların oynanması bizi üzer. Endişe ettirir demeyeceğim. Çünkü kamu borçlanma yapısına, bankalarımızdaki varlıklara ve Türkiye’deki özel sektörün kısa vadeli borçlarına baktığımız zaman açıkça altını çizdiğim konu şu: Türkiye’nin yurt dışı borçları ile ilgili, bu mükellefiyetlerini yerine getirme, bunları karşılama anlamında bir zafiyeti yoktur, bir hassasiyeti yoktur. Bu mükellefiyetlerini yerine getirebilecek, bunları karşılayabilecek, kısa vadeli borçlarını, gerek kamu gerek özel anlamında karşılayabilecek varlıkları, herkesin gördüğü, tüm bankacılık sisteminin, finans siteminin rahatlıkla görüp okuyabildiği varlıkları fazlasıyla vardır. Onun için böyle kurla ilgili endişe veya böyle bir şeyden dolayı açığı olmalı ki insanın, bundaki spekülatif yaklaşımlara ortam hazırlanmış olmalı. Böyle bir ortam yok”

Euronun şu anda 1.08’lere geldiğini kaydeden Zeybekci, “Aşağı yönlü hareket olur mu? Genel anlamda tüm dünyadaki kurların, avro dahil, dolar endeksini oluşturan Japon yeni, İsviçre Frangı gibi tüm para birimleri dahil, Türk lirası da bunlara uygun şekilde hareket etti” değerlendirmesinde bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER