SON DAKİKA

BIST100
93.186
0,51%
DOLAR
5,4722
-0,13%
EURO
6,1799
-0,12%
ALTIN
211,11
-0,29%

Zeybekci’den Gümrük Birliği açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Zeybekci’den Gümrük Birliği açıklaması
Bu haber 25 Nisan 2017 - 18:23 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Nihat Zeybekci, konuyla ilgili değerlendirmesinde Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesinin her iki tarafın da yararına olacağını dile getirdi.

İrlanda’nın başkenti Dublin’de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve “Enterprise Ireland” tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türk Günü” toplantısına katılan ve burada kapanış konuşması yapan Nihat Zeybekci, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için yapmış olduğumuz teknik analiz çalışmasında ortaya çıkan sonuç şudur; Gümrük Birliği şu anda sadece sanayi ürünlerini kapsıyor. Gümrük Birliği gıda, tarım, elektronik ticaret ve kamu alımlarını kapsayacak şekilde genişletildiği zaman, bu Türkiye’yi Avrupa Birliği’nin toplam büyümesine net katkı veren bir duruma getiriyor” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE OTOMATİK OLARAK TARAF OLMALI

Türkiye ve AB’nin 2014 yılının ocak ayından bu yana yürütülen görüşmeler neticesinde Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda mutabık kaldığını aktaran Bakan Zeybekci, “Yüzde yüz mutabıkız. 2015 yılı mayıs ayında yaptığımız ortak deklarasyonla bunu resmi olarak deklare ettik. Bir; Gümrük Birliği’nin kapsamı genişlemeli, iki; Türkiye Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’ne ilişkin karar alma süreci mekanizmasına dahil olmalı. Üç; Avrupa Birliği’nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşmalarında Türkiye otomatik olarak taraf olmalı. Bu temel üzerinde uzlaştık” diye konuştu.

AB İÇİN DE KAZANÇLIYIZ

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve bunun tanınmasıyla ilgili Avrupa Komisyonu’na yetki verileceğini anımsatan Zeybekci, “Bizim de hükümetimiz bu konuda Ekonomi Bakanlığı’na yetkilendirmeyi yapacaktır. Ondan sonra biz bunu hızlı bir şekilde 2018’in ilk yarılarına kadar tamamlamayı düşünüyoruz. Ama Avrupa Birliği’ndeki bazı dostlarımız Gümrük Birliği’nin güncellenmesine Türkiye’nin çok ihtiyacı varmış gibi tek başına algılamalarını, eğer böyle bir şey varsa, yanlış olarak görüyoruz. Böyle bir şey yok. Evet Türkiye için kazançlıdır ama Avrupa Birliği için de kazançlıdır” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER