SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Zeytinlik alanlar imar izni içinde mi?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, zeytinlik alanlara imar izni verilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun hükümetin tarım politikalarına ilişkin eleştirilerine de cevap veren Bakan Çelik, "Bilgisiz ve ilgisiz değerlendirmelerine üzüldüğümü belirtmek istiyorum" dedi.

Zeytinlik alanlar imar izni içinde mi?
Bu haber 31 Mayıs 2017 - 17:40 'de eklendi ve 214 kez görüntülendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, zeytinlik alanlara imar izni verilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu’nun hükümetin tarım politikalarına ilişkin eleştirilerine de cevap veren Bakan Çelik, “Bilgisiz ve ilgisiz değerlendirmelerine üzüldüğümü belirtmek istiyorum” dedi.

Gündeme dair açıklamlarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümetin tarım politikalarına ilişkin eleştirilerine yönelik açıklamalard ada bulundu.

Faruk Çelik, Kılıçdaroğlu’nun tarım sektörüyle ilgili gerçek olmayan değerlendirmelerde bulunduğunu kaydederek, tarım sektörünün stratejik olduğunu, görüşlerin bilgi ve belgeye dayalı olması gerektiğini söyledi.

Çelik, şöyle konuştu: “Kılıçdaroğlu’nun bilgisiz ve ilgisiz değerlendirmelerine üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Türkiye’yi yönetmeye talipseniz bu konudaki değerlendirmelerinizin altyapısı, dayanağı, bilgi ve belgesi olmalı. Ne yazık ki Kılıçdaroğlu dün yaptığı değerlendirmelerle ülke yönetimine hiçbir zaman talip olamayacağını açık ve net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Bu değerlendirmelerinden dolayı özellikle tarım ile ilgili kılavuzlarını mutlaka gözden geçirmesinde yarar var” diye konuştu.

ET İTHALATI BUGÜNÜN MESELESİ DEĞİL

Faruk Çelik, et ve besi ithalatının da bugünün meselesi olmadığını söyledi. Çelik, 1969 yılında 90 bin dolarlık et ithalatı, 560 bin dolarlık da canlı hayvan ithalatı gerçekleştirildiğini, yıllar itibarıyla söz konusu ithalatın yapıldığını dile getirdi.

Milli Tarım Projesi çerçevesinde bu ithalata kademeli son vermek için projelerini uygulamaya koyduklarını aktaran Faruk Çelik, “Milli Tarım Projesi’nin hayvancılık ayağını harekete geçirmiş bulunuyoruz. Her yıl bu konudaki dışa bağımlılığımız daha da azalacak. Kademeli olarak 3-5 sene içerisinde hayvan ithalatı meselesini minimize edecek çalışmalarımızı devreye koymuş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

BAKAN ÇELİK’TEN ZEYTİNLİK AÇIKLAMASI

Bu arada Bakan Faruk Çelik, zeytinlik alanların imara açılıp açılmayacağıyla ilgili de bilgiler verdi. Çelik, “Zeytinlik alanların imara açılması söz konusu değil” dedi. Zeytinlik alanlarla ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bünyesinde kapsamlı bir yasal düzenleme üzerine çalışıldığını anlatan Faruk Çelik, şunları söyledi: “Orada, biz tavrımızı Sayın Bakanla paylaştık ve o çerçevede komisyondan geçeceği ümidi içerisindeyiz. Zeytin Kurulu oluşturulması ve kurulun kamu yararı çerçevesinde eğer bir zeytinlik alan ortadan kaldırılacaksa iki misli yeni alanın, zeytinliğin tahsisi şartıyla bu uygulamanın istisnai olarak yapılabileceği noktasındaki görüşümüze Sayın Bakanımız ve Bakanlar Kurulu katıldılar. Maddelere geçildiği zaman zeytinle ilgili maddenin bu şekilde olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Zeytinlik alanların imara açılması söz konusu da değil”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER