SON DAKİKA

BIST100
97.454
0,00%
DOLAR
5,6484
0,22%
EURO
6,4767
0,12%
ALTIN
222,21
1,24%

Zeytinliklere ‘şimdilik’ dokunulmayacak

Zeytinliklere sanayi ve maden tesis yapılabilmesinin önünü açtığı gerekçesiyle eleştirilen 2. madde geri çekildi. Üretim reform paketi içinde yer alan ve zeytinliklere sanayi ve maden tesisi yapılabilmesinin önünü açtığı gerekçesiyle de birçok kesim tarafından eleştirilen 2. madde komisyondan geri çekildi.

Zeytinliklere ‘şimdilik’ dokunulmayacak
Bu haber 08 Haziran 2017 - 16:52 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Zeytinliklere sanayi ve maden tesis yapılabilmesinin önünü açtığı gerekçesiyle eleştirilen 2. madde geri çekildi.

Üretim reform paketi içinde yer alan ve zeytinliklere sanayi ve maden tesisi yapılabilmesinin önünü açtığı gerekçesiyle de birçok kesim tarafından eleştirilen 2. madde komisyondan geri çekildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan TBMM Tarım Komisyonu Üyesi AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, ilgili maddenin kamuoyunda tepkilere neden olduğunu dile getirdi. Mehmet Erdem, “Dün Sanayi Bakanımız Faruk Özlü, Tarım Bakanımız Faruk Çelik ve Grup Başkanvekilimiz Mustafa Elitaş, zeytin sektörünün temsilcileri ile bir araya geldiler. Bu konuya ilişkin geniş çaplı değerlendirmelerde bulundurlar” şeklinde konuştu.

Mehmet Erdem, sektör temsilcilerinin, söz konusu maddenin sanayi komisyonunda değil, tarım komisyonunda ele alınmasına yönelik beklentilerine yönelik, “Kanun sanayi ile ilgili olduğu için tarım komisyonunda görüşülmesi beklenmemeli. Ancak tarım komisyonu tali komisyon olarak belirlenebilir” şeklinde konuştu.

Erdem, önemli olanın kamu yararı olduğunu kaydederek, “Sanayi yatırımları da kamunun yararınadır, zeytinlikler de öyle. Burada optimum noktayı bulmak önemli” diye konuştu.

CHP TEMKİNLİ

Maddenin geri çekilmesine rağmen konuya ilişkin çekincelerini dile TBMM Tarım Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “Bu gelişme sektörün, çiftçinin, toplumsal muhalefetin bir kazanımı. Ancak tehlike henüz geçmiş değil. Bizim talebimiz 7. kez gündeme gelen bu maddenin tamamen düşürülmesi” ifadelerini kullandı.

Zeytinlikleri ilgilendiren 2. maddenin ‘kamu yararı’ durumunda bu alanlara sanayi ve maden tesisi yapılabilmesinin önünü açtığını aktıran Kamil Okyay Sındır, ‘kamu yararı’ kavramının soyut bir tanımlama olduğunu, göreceli bir sözcük üzerine kanun inşa etmenin sağlıklı sonuç vermeyeceğini dile getirdi.

Kamil Okyay Sandır, zeytinlik arazilerde taş ocakları ve altın madenleri açılmak istendiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Tarımsal üretimi ve zeytin çiftçisini düşünmek zorunda olduğumuz gibi, doğayı da korumak zorundayız. O ağaçlar Ege’nin doğal bitki örtüsünün bir parçası. Sınırlı bir alanda yetişiyorlar. Tasarının zeytinlikler ile ilgili maddesi daha çok tartışıldı. Değişiklik ile şehrin içerisinde kalan sanayi tesisleri bu alanlara taşınabilecek. Devlet, meraları koruyup, ıslah etmesi gerekirken sanayi tesisi yapılmasının önünü açacak. Zaten sıkıntılı bir süreçten geçen hayvancılık daha da zayıflayacak”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER