SON DAKİKA

BIST100
104.478
0,49%
DOLAR
5,7647
-0,24%
EURO
6,3512
-0,21%
ALTIN
271,26
0,11%

Ziraat Bankası UTBANK’ı Satın Alıyor

Özbekistan'ın ilk yabancı sermayeli bankası olan UTBANK'ın hisselerini, Ziraat Bankası alıyor.

Ziraat Bankası UTBANK’ı Satın Alıyor
Bu haber 25 Ekim 2017 - 10:54 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

Özbekistan’ın ilk yabancı sermayeli bankası olan UTBANK’ın hisselerini, Ziraat Bankası alıyor.
Ziraat Bankası, böylece Özbekistan’daki yatırımlarına devam edecek.
AA muhabirine açıklama yapan Ziraat Bankası Kurumsal Mimari Grup Başkanı İlker Met, “UTBANK’ın Agrobank’a ait yüzde 50 hissenin de Ziraat Bankası tarafından satın alınması ve böylece Özbekistan’da yüzde 100 Ziraat Bankası sermayesiyle hizmet vermesine yönelik bir süredir yürütülen detaylı görüşmelerde ön mutabakat sağlandı. Söz konusu mutabakat sonrası hisse devirlerinin kısa sürede tamamlanması için süratli bir şekilde çalışıyor ve 2018 yılına Özbekistan’a, ‘ZiraatBank–Özbekistan’ markasıyla girmeyi planlıyoruz.” dedi.

Ülkenin ilk yabancı sermayeli bankası olan UTBANK’ın yüzde 50 hissesi Ziraat Finans Grubuna, yüzde 50’sinin de Özbekistan’da tarım sektörüne hizmet veren Agrobank’a ait. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olma yolunda ilerleyen Özbekistan, Şangay İşbirliği Örgütüne üye. Ülkede yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık Türk yatırımı bulunuyor, bu yatırımların gelecek yıllarda artması bekleniyor. Met, Özbekistan’daki varlığımızla birlikte Orta Asya’daki bankalarıyla da sinerji yakalanabileceğini ve Ziraat Finans Felsefesi ile hareket edildiğinde ülkeler arasındaki ticareti kolaylaştırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Özbekistan İş Konseyi Başkanı Hayri Kartopu ise ikili ticaret hacminin iki ülke arasındaki gerçek potansiyeli yansıtmadığını söyledi. Kartopu yaptığı açıklamada “Karşılıklı çıkarlar gözetilerek iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım rakamlarının artması  için öncelikli olarak vize ve çalışma izinlerinin alımının kolaylaştırılması, uçuş sayısının artırılmasının yanı sıra karayolu taşımacılığıyla ilgili yaşanan sorunların kaldırılması, bankacılık mevzuatının geliştirilmesi, Serbest Ticaret Anlaşması ve Tercihli Ticaret Anlaşması çalışmalarının yapılması önemlidir.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
porno izle