SON DAKİKA

BIST100
98.455
1,69%
DOLAR
5,3241
-0,23%
EURO
6,0579
-0,56%
ALTIN
219,32
-1,05%

Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı

Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı
Bu haber 01 Aralık 2016 - 11:39 'de eklendi ve 240 kez görüntülendi.

Zorunlu kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başladı. 1 Aralık 2016 – 1 Nisan 2017’ye kadar şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar için geçerli olan kış lastiği takma zorunluluğunun başlamasıyla birlikte Kırklareli Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri kontrollere başladı.

Trafik ekipleri, Tekirdağ ve İstanbul yoluna açılan Pınar Mahallesi Rauf Denktaş Bulvarı’nda uygulama yaptı. Kış şartlarına uygun olmayan ve kar lastiği takılmayan araçları kontrol eden ekipler, iki sürücüye 603’er TL ceza yazdı.

Emniyet Genel Müdürlüğü kış lastiği için şu açıklamada bulundu:
“Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımacılığı yapan taşıtlar için her yıl 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiş, şehiriçi taşımacılıkta ise karar alma yetkisi ilgili valiliklere bırakılmıştı.

İlgili Yönetmelik ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Genelgeleri doğrultusunda; şehirlerarası yollarda ve valiliklerce kış lastiği kullanımının zorunlu kılındığı il ve ilçe merkezlerinde, 05-11 Aralık tarihleri arasında saat: 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 arasında;

Karayolu güzergâhlarında yol kenarı trafik denetimlerinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı yol kenarı denetim istasyonlarında, Terminal/otogar giriş ve çıkışlarında, Şehirlerarası yolcu ve eşya taşıyan taşıtlar ile valiliklerce karar alınan illerde yoğunlaştırılmış “KIŞ LASTİĞİ” denetimi yapılacaktır.

Kış lastiği olarak geçen lastik türleri; üzerinde M+S veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş, sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerde bu kategoriye girer.

Bu nedenle kış mevsiminde trafik ortamında güvenliğin sağlanması ve mağduriyet yaşanmaması için vatandaşlarımızdan kış lastiği kullanmaları ve taşıtlarında bulundurulması zorunlu olan avadanlıklarını (zincir, çekme halatı vb.) tamamlamaları ve taşıt lastiklerinin mevzuata uygun duruma getirmeleri rica olunur.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER