İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını bir yıl içinde dokuzuncu kez artırarak yüzde 3,5'e çıkardı

İngiltere'nin uzun bir resesyona gireceği korkusuna rağmen, MPC oran belirleyicilerinin çoğunluğu 0,5 puanlık zammı geri aldı.

Finans 17.12.2022, 02:48 17.12.2022, 02:52
İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını bir yıl içinde dokuzuncu kez artırarak yüzde 3,5'e çıkardı

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonun zirve yaptığını ve İngiltere'nin "uzun süreli bir resesyona" girmek üzere olduğunu söylemesine rağmen, faiz oranını 0,5 puan artırarak %3,5'e çıkardıktan sonra, ipotek ödeyenler daha yüksek borçlanma maliyetlerine hazırlanıyor.

Banka, Perşembe günü faiz oranlarını bir yıl içinde dokuzuncu kez, 14 yılın en yüksek seviyesine yükseltti, ancak borçlulara yeni yılda yeni artışlara hazırlanmalarını söyledi.

Banka'nın para politikası kurulu (MPC) üyeleri, Kasım ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yıllık %10,7'lik enflasyon göstermesinin ardından borçlanma maliyetinin artırılması yönünde oy kullandı .

Vali Andrew Bailey, Ekim ayındaki %11,1'lik TÜFE düşüşünün, enflasyonun azalmaya başladığının "ilk ışığını" temsil ettiğini ve "muhtemelen baharın sonundan itibaren" hızlı bir düşüş beklediğini söyledi.

Daha fazla oran artışının gelecek yılın sonuna kadar %4,5'lik tahminlerin altında zirve yapabileceğini gösteren yorumları, sterlinin dolar karşısında 2 sent düşmesine yol açtı.

Bailey, beceri eksikliklerinin ücretleri yükselteceğini ve enflasyonun Banka'nın %2 hedefine umduğu kadar hızlı düşmesini önleyeceğini tahmin ediyor.

“Özellikle bu ülkedeki işgücü piyasası ve işgücü arzı çok sıkı olduğu için [enflasyonun bu şekilde düşmemesi] riski var.

"İşte bu yüzden bugün gerçekten faiz oranlarını yükseltmek zorunda kaldık, çünkü bu riski gerçekten oldukça belirgin görüyoruz."

Borç hayır kurumu StepChange, daha yüksek borçlanma maliyetlerinin daha fazla insanı borca ​​sokacağını söyledi ve borç verenleri kredi çağırmadan önce itidal göstermeye çağırdı.

İngiltere Merkez Bankası'ndan Bailey, faiz oranlarını %3,5'e çıkardıktan sonra enflasyonun gevşemesinin 'ilk parıltısını' görüyor - iş canlı
Devamını oku
CEO'su Phil Andrew, mali dayanıklılığı en az olan hanelerin artan enflasyon ve daha yüksek kredi maliyetleri nedeniyle çifte darbeyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Görünüşe göre konut borcu, 2023'te milyonlarca hanenin karşı karşıya olduğu özel bir baskı olacak” dedi.

Gölge şansölye Rachel Reeves, oran artışının Downing Caddesi'nde yapıldığını ve "milyonlarca çalışanın yıllarca Tory ipotek cezası ödemesine neden olduğunu" söyledi.

Mali piyasalar, enflasyonu düşürmek için "daha fazlasının yapılması gerektiğini" söylemelerinin ardından, Kasım ayındaki 0,75 puanlık artışın tekrarının olası olmadığını eklemeden önce, Bailey ve baş ekonomist Huw Pill'in büyük ölçüde takip ettiği yükselişi bekliyordu.

Yorumlar (0)